Jak vybrat parkování pro vaše vozidlo?

Datum: 12. 7. 2021

Nedílnou součástí každého bydlení dnešní doby je starost i o to, kam ubytujete svého čtyřkolého miláčka. Jaké řešení tedy bude pro vaše vozidlo to nejlepší? Postačí vám obyčejné garážové stání nebo, sáhnete raději po plně vybavené garáži?

Rozdíly mezi garáží a garážovým stáním

Garáž může stát zcela samostatně na pozemku nebo přiléhat k domu a být tak v podstatě jeho součástí. V takovém případě je velkou výhodou, že máte přístup do garáže přímo z vašeho domu, což oceníte zejména při špatném počasí, při vykládání velkého nákupu nebo třeba při odjezdu na dovolenou. Klasická garáž je zcela uzavřená a může být i vytápěná. To oceníte především tehdy, když budete využívat svou garáž také jako dílnu.

Garážovým stáním se pak rozumí jakýsi přístřešek, který má ve většině případů střechu, ale po bocích již krytý není. Pokud tedy fouká vítr a do toho ještě prší, pravděpodobně bude pod přístřeškem mokro. Stejně tak se v zimě nevyhnete nepříjemnému škrábání omrzlých skel. Na druhou stranu v letních měsících má přístřešek velkou výhodu v podobě větrání, které je autu ku prospěchu.

Jak je to s úřady?

V případě, že teprve vybíráte nový dům a už teď víte, že budete chtít klasickou garáž, nezapomínejte, že se bude počítat do celkové zastavěné plochy domu. Je tedy dobré, když je garáž již součástí samotného projektu domu. Stavební ohlášení si tak vyřídíte najednou. Pokud o stavbu garáže budete žádat dodatečně, bude po vás stavební úřad žádat další ohlášení. V případě, že budete chtít pouze garážové stání, přístřešek na auto, nebo pergolu (které nepřesáhnou plochu 25 m2), vyžaduje úřad pouze písemný souhlas.

Výhody a nevýhody

Výhody garáže:

 • Máte jistotu, že do ní vkročíte suchou nohou, i když je venku pořádný marast.
 • V zimě nemusíte škrabat namrzlá skla.
 • Garáž můžete využít i jako dílnu, sklad či technickou místnost.
 • Vaše auto je ve větším bezpečí před počasím i zloději.

Nevýhody garáže:

 • Vyšší investice. Vyžaduje ohlášení (stavební povolení).
 • V případě, že přiléhá k domu, může ostatní členy domácnosti rušit hluk.
 • Uzavřená, nevětraná garáž neprospívá karoserii auta.

Výhody garážového stání:

 • Nižší pořizovací cena.
 • Větrá v každém ročním období, což je dobré pro karoserii automobilu.
 • Je subtilnější, není tak mohutné jako garáž, což může hrát roli hlavně na menším pozemku.
 • Nespadá do zastavěné plochy pozemku (postačí vám územní souhlas).

Nevýhody garážového stání:

 • Neochrání auto před prudkým deštěm a větrem.
 • V zimě je auto vymrzlé a musíte škrábat skla.
 • Nelze ho využít jako dílnu ani jako prostor pro skladování nářadí apod.

Rozumný kompromis

Ani klasická garáž, ani obyčejný přístřešek. Ustájení svého čtyřkolového miláčka můžete vyřešit i následujícím způsobem. Tato "garáž" má střechu i vrata a nezvaným návštěvám je zcela uzavřená. Můžete v ní schovat nářadí, nebo třeba zahradní nábytek. Přesto ale větrá, protože má stěny z palubek a díky tomu je také o něco levnější. Takto vyřešený úkryt pro auto čerpá výhod jak z garáže, tak i z garážového stání.

Oba typy parkovacích míst využíváme i při stavbě našich pasivních domů ALPH. Většina námi navržených domů využívá garážového stání, ale například dům ALPH 190 disponuje plně uzavřenou garáží, která přiléhá k samotnému domu. Jsme schopni ovšem vytvořit také individuální projekt a každý z našich domů jde upravit na přání investora.

Zdroj: bydleni.cz

(c) 2023 NWT a.s.
Webdesign by NWT Marketing
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
menu-circlecross-circle