Pasivní dům bez sofistikovaného větrání ztrácí svůj smysl

Datum: 30. 7. 2019

Rok 2020 přinese doslova revoluci ve stavebnictví. Nová legislativa zavazuje všechny stavitele nových rodinných domů k realizace objektů s téměř nulovou spotřebou energie. Bez jakých technologií se pasivní dům neobejde? Kromě dokonale utěsněné obálky je to jednoznačně řízené větrání s rekuperací tepla.

Vaření, sprchování, praní a sušení, to vše dokáže denně vyprodukovat velké množství vlhkosti, která vede ke vzniku plísní v interiéru. Systém řízeného větrání vás vlhkosti hravě zbaví.

Princip pasivního domu stojí na kvalitně provedené izolaci objektu, která propustí naprosté minimum tepelné energie produkované uvnitř. Po většinu roku si tak v našem klimatickém pásmu pasivní dům vystačí pouze s energií produkovanou běžným chodem domácnosti a jejími členy. K vytápění přispívá i sluneční energie procházející okny do interiéru. Po několik týdnů je ale nutné využít i některý z dostupných zdrojů vytápění pro dosažení příjemné pokojové teploty. Další charakteristikou pasivního domu je nutnost zavedení účinného ventilačního systému s rekuperací tepla. Klasické větrání otevíráním oken během chladných dní, by totiž celý koncept zničilo. Pracně nakumulované teplo by se bez milosti vypustilo opět ven.

Pozor na hlučnost řízeného větrání

Možná patříte k těm, kteří si ráno bez pořádného průvanu nedokáží představit. Avšak každý, kdo má s provozem řízeného větrání zkušenost, vám potvrdí, že je méně unavený, lépe spí a probouzí se čilejší. Velkou úlevu pociťují i alergici. Řízené větrání totiž nejen dodává řádně okysličený vzduch, ale zbavuje dům i vlhkosti, plísní, prachu a nečistot. Čerstvý vzduch vám výrazně zlepší kvalitu spánku a celkovou kvalitu života. V pasivních domech nezbývá než zajistit jeho dostatečný přísun jednotkou řízeného větrání s rekuperací tepla.

Pokud se chystáte v příštím roce stavět, bez účinného systému větrání se tak neobejdete. Jak si ale vybrat ideální variantu z produktů dostupných na našem trhu? S řízeným větráním se každopádně vyplatí počítat již v projektu. Díky tomu vyberete ideální umístění systému s ohledem na dispozici domu a veškeré rozvody snadno schováte v průběhu hrubé stavby. Kvalita těchto systémů je jednoznačně lepší než u typů, které je možno instalovat dodatečně. To se projeví zejména na procentech rekuperovaného tepla. Špičkové produkty dosahují až 90% účinnosti rekuperace. Účinnost slabších produktů může být i pod 60 %.

Zdroj : www.nazeleno.cz

(c) 2023 NWT a.s.
Webdesign by NWT Marketing
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
menu-circlecross-circle