Počet žádostí o dotaci u pasivních domů narostl o 81 %

Datum: 6. 9. 2019

Aktuální statistika programu Nová zelená úsporám v meziročním srovnání prvních pololetí roku 2018 a 2019 vypadá velmi povzbudivě.

Nárůst žádostí u pasivních domů je o 81 % vyšší a předpoklad čerpání do konce roku je okolo 300 mil. Kč. Loni se mluvilo o 6 % novostaveb v pasivním standardu, letos se dá očekávat podíl blížící se hranici 10 %.

Meziročně narostl celkový počet dotačních žádostí NZÚ o 33 % a požádané dotace dokonce o 36 %. V letošním roce je předpoklad čerpání pro rodinné domy v rozsahu až 2,4 mld. Kč.

Nejvíce se z tohoto koláče ukrajuje v rekonstrukcích v oblasti A, tedy renovacích, které narostly o 21 %, a předpoklad ročního objemu je 1,4 mld. Kč. Těžiště leží v oblasti A.2, což je poměrně důkladná renovace, která zaznamenala největší nárůst v penězích.

V počtu žádostí zase roste nejvíce A.0, kde je možná realizace prací svépomocí, ale zároveň se zde zmenšuje rozsah a velikost projektů. Za zmínku stojí i čísla související s řízeným větráním s rekuperací, mimo pasivní novostavby narostly žádosti o 72 %.

Fotovoltaika zaznamenala nárůst o 81 % a celkové předpokládané roční čerpání bude okolo 320 mil. Kč. Zelené střechy narostly o 127 %, ale je nutné zohlednit malý základ z loňského roku, takže podpora by letos mohla překročit 4 mil. Kč.

Na projektovou přípravu a stavební dozor vzrostla podpora o 38 % a dá se očekávat čerpání okolo 180 mil. Kč. Před dvěma týdny vláda schválila další rozšíření programu NZÚ, a to o podporu nákupu bytů v pasivních novostavbách a o garanční schéma za renovační úvěry.

„Média na to reagovala zprávou o zdražení výstavby až o statisíce korun,“ říká Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu (CPD). „Z údajů, které máme v CPD k dispozici, vyplývá, že hlavním nárůstem ceny nemovitostí není technický standard, ale růst mezd a především cen stavebních materiálů. Od našich členů víme, že výstavba při dosažení stejného standardu je letos o 15-20% vyšší než v roce 2016," dodává.

"A taky víme, že v některých lokalitách se zvýšily ceny nemovitostí pouze zvýšeným zájmem, a to až o 40%. Proto jsem velmi opatrný na tvrzení, že nové legislativní požadavky výrazným způsobem zatíží stavebníka. Naše zkušenosti potvrzují, že chytrý návrh a optimalizace projektu na počátku může projekt zlevnit anebo jej připravit k podání žádosti o dotaci, která náklady vedoucí ke splnění pasivního standardu pokryje.“

Zdroj : www.hybrid.cz

(c) 2023 NWT a.s.
Webdesign by NWT Marketing
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
menu-circlecross-circle