Dokonalá harmonie aneb jak zařídit byt podle principů feng-šuej

Datum: 12. 12. 2019

Prostředí, v němž se nacházíme, má velký vliv na naši náladu, zdraví i emoce. Různé podněty, jako například barva, tvar či textura, hluboce ovlivňují způsob, jak vnímáme naše okolí, aniž bychom si to uvědomovali. A právě s těmito vlivy pracuje tradiční čínské učení feng-šuej. Jak zařídit byt tak, aby jím dle těchto principů mohla plynule proplouvat energie zvaná čchi a nám se zde dobře žilo?

Energie čchi musí existovat v harmonii

Tato starodávná čínská filozofie je zcela jedinečná a poskytuje užitečné rady pro vytvoření harmonického i esteticky sladěného prostředí v našich domovech. Feng znamená v překladu „vítr“ a šuej (shui) znamená „voda“. Toto spojení tak představuje vztah mezi životními prvky, které musí existovat v dokonalé harmonii. Podle této filozofie by všechny věci v místnosti měly být uspořádány tak, aby nedošlo k narušení rovnováhy mezi těmito živly a aby tudy mohla protékat pozitivní energie zvaná čchi. Ta by měla vést ke zdraví, prosperitě, úspěchu i lásce. Dosáhnout těchto pravidel však není tak složité, jak se může zdát. Základem je vybudovat pohodlný životní prostor s věcmi příjemnými na pohled. Pozitivní energie dle této filozofie dobře „klouže“ po hladkých a oblých věcech, proto je dobré vybírat například nábytek se zaoblenými tvary. Pohovka by pak vždy měla směřovat čelem ke dveřím a v prostoru by se mělo často větrat.

Neuspořádanost přitahuje negativní energii

Důležitou roli hraje i barva, která vytváří živé a veselé prostředí. Barva může mít jakoukoliv podobu, například podobu jedné ze stěn v bytě, závěsů, květin či dekorací. Oblíbenými barvami v rámci feng-šuej jsou červená, bílá černá nebo například zlatá. Dalším principem je udržovat místnosti uklizené a organizované. Nepořádek zahlcuje nejen byt, ale pohlcuje i vaši energii. Přitahuje totiž tu negativní. Důraz je kladen i na vstup do bytu, protože vchodové dveře jsou vnímány jako „ústa čchi“. Dveře je tak proto také třeba často otevírat, větrat, chodit ven, vítat návštěvy. Vstupní chodba by rovněž měla být co nejčistší a neměla by být přeplněna botami, kabáty či zbytečnými předměty.

 Pořádek v bytě i v hlavě

Co se týče materiálů, filozofie feng-šuej preferuje přírodní materiály bez chemických látek (mořidla, laky apod.), které by mohly mít negativní důsledky na lidské zdraví.Nejvíce energie obsahuje dřevo, nejlépe tvrdé (dub, buk). Vhodný je i ratan, bambus nebo přírodní vlákna na koberce a podobně. Vhodný je také kov, kámen, porcelán či keramika. Všechny tyto prvky v bytě mají svůj úděl a musí udržovat rovnováhu mezi jin a jang. Zatímco energie jang je v hladkých předmětech a energii urychluje, jin se drží v měkkých a tmavších materiálech a naopak energii čchi zpomaluje a uchovává. Hlavní ale je nemít rovnováhu nejen v bytě, ale také v hlavě. Neobklopujte se věcmi, které vám nedělají radost nebo navozují špatné vzpomínky a naopak se těšte z věcí, které vám dokážou vykouzlit úsměv na tváři.

Zdroj : www.snadnobydlet.cz

(c) 2023 NWT a.s.
Webdesign by NWT Marketing
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
menu-circlecross-circle