Altán nebo pergola?

Datum: 9. 4. 2021

Altán i pergola jsou přístřešky, které se staví na zahradě, a které zpravidla slouží k odpočinku a relaxaci.

Altán je spíše menší, často ozdobný přístřešek, který stojí nejčastěji volně na zahradě dále od domu. Bývá zastřešený, ze stran nekrytý a slouží k odpočinku na zahradě. Nejčastěji je vyroben ze dřeva.

Pergola byla původně lehká stavba, která byla oporou popínavým rostlinám. Střechu i boční stínění tak tvořily různé popínavé rostliny. V dnešní době se spíše jedná o pevnou konstrukci (ze dřeva či z hliníku) se střechou. Velmi často se dnes pergoly staví přímo u domu, do jehož zdi se i kotví. Pergoly se staví nad terasou, ale mohou být i volně stojící kdekoliv na zahradě.

Moderní hliníkové pergoly

Nakonec je vcelku jedno, jak budete své nové stavbě na zahradě říkat, ale když chcete vytvořit zastřešené posezení, třeba i s grilem, pak se jedná nejspíše o pergolu. Dnes se nejčastěji staví pevné hliníkové pergoly, které prakticky nepotřebují údržbu a mají opravdu dlouhou životnost. Můžete si vybrat velikost pergoly podle svých představ a nechat si třeba postavit pergolu na míru kotvenou k domu, nebo volně stojící dále na zahradě.

Zastínění a zasklení pergoly

Moderní pergoly mohou být dokonce zasklené a vytápěné, čímž vzniká praktická zimní zahrada, která se dá užívat od jara do podzimu. Když nemáte nad pergolou vzrostlé stromy, pak budete pravděpodobně řešit zastínění. Variantou je markýza nad střechu a screen rolety či žaluzie jako boční stínění.

Ať už si budete pořizovat altán nebo pergolu, získáte tak příjemné místo k odpočinku nebo posezení s rodinou či přáteli a vaše zahrada dostane nový rozměr.

Zdroj: bydleni.cz

(c) 2023 NWT a.s.
Webdesign by NWT Marketing
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
menu-circlecross-circle