Srovnání ploché a sedlové střechy, aneb která je ta pravá

Datum: 18. 3. 2022

V průběhu rozhodování se o svém budoucím domově může vyvstat otázka správné volby střechy. Možná už máte dávno svého favorita v podobě rovné, sedlové nebo třeba pultové či valbové. Jak se rozhodnout pro tu správnou variantu, pokud své rozhodnutí chcete mít podložené racionálním úsudkem? V tomto článku se podíváme blíže na 2 typy střech – na plochou a sedlovou. Navzájem si porovnáme jejich klady a zápory a možná vám tak pomůžeme najít ideální volbu právě pro vás.

Nejoblíbenější typ střechy u rodin v Česku

Možná jste si i u vás v okolí všimli, že nejvíce oblíbeným řešením Čechů je právě sedlová střecha, kterou rodiny preferují i kvůli možnosti následného využití podkroví nebo půdního prostoru. Líbí se jim vzhledově a mnohdy ji volí také kvůli obavám, že jim do domu s rovnou střechou bude zatékat. S použitím kvalitních materiálů a při odborném provedení souvrství ploché střechy je ovšem riziko zatékání střechou velmi malé. System ALPH je totiž zárukou zdravého bydlení s použitím nejmodernějších technologií.

Z hlediska energetické náročnosti se vyplatí…

Dá se říci, že z energetického hlediska platí takové všeobecné pravidlo. Čím je konstrukce jednodušší, tím může být energeticky úspornější a tím pádem i ekologičtější. Jednodušší stavby mají totiž i snazší detaily napojení, izolování a menší objem. Pokud se na to podíváme z hlediska konstrukce střech, tak si v tomto ohledu mnohem lépe vede plochá střecha a poté střechy s malým sklonem od 0,5 do 20° stupňů.

Co dům, to jinak vhodná střecha

Pro pasivní dům se daleko více hodí dvouplášťová rovná střecha, která tvoří menší ochlazovací plochu, a tím pádem je ekonomicky méně náročná nežli například střecha sedlová. Také má lepší odolnost v případě kalamitních přírodních podmínek. Mezi ty méně pozitivní stránky patří například fakt, že nelze opravit pouze část střechy, tak jako u střechy sedlové a údajně je také potřeba ji vyměnit kompletně. Na druhou stranu je možné plochou střechu využívat jako terasu či menší zahradu a mnohem snadněji na ni instalovat fotovoltaické panely, díky kterým můžete fungovat doopravdy nezávisle.

„Plochá střecha vám ušetří výdaje a poskytne třeba i zelenou terasu pro odpočinek.“

Dále je dobré vědět, že komplikovanost tvaru domu ovlivní i typ vhodné střechy. Proto doporučujeme odrazit se v tomto směru právě od osobních preferencí. Víte, že preferujete bungalovy jednoduchých tvarů? Dvoupodlažní domy? Možná sníte o netradičním projektu s mnoha místnostmi. Nebo již dávno máte rozestavěný projekt, který se nepodařilo včas dokončit. To vše je potřeba zvážit ještě před samotným rozhodnutím se. Všeobecně je vhodné opatřit komplikovanějším tvarům domů plochou střechu. U těch jednodušším si můžete dovolit více zvažovat z nabídky šikmých střech. Tou ekonomicky nejvýhodnější z šikmých je údajně střecha pultová. V ALPH jsme schopní vaši stavbu naplánovat doslova na míru. Vybírat tak můžete střechu plochou, pultovou nebo sedlovou.

Když to shrneme:

Plochá střecha

+ ekonomičtější řešení

+ rychlé jednodušší provedení

+ lze z ní udělat obytný prostor např. terasu, balkon nebo střešní zahradu

+ lepší plocha pro umístění FVE panelů s důrazem na jejich účinnost

+ možnost vytvořit „zelenou střechu”, která brání přehřívání domu

+ lépe odolává kalamitním podmínkám

+ požární odolnost

Sedlová střecha

+ využitelnost podkrovních prostorů

+ snazší výměna poškozené části krytiny

+ relativně nenáročná údržba

+ široký výběr střešní krytiny podle vašeho vkusu

- náročnější realizace

- potřeba dokonale provedené řemeslné práce

- hrozí vznik tepelných mostů

Rádi byste získali odbornou radu? Napište nám.

(c) 2023 NWT a.s.
Webdesign by NWT Marketing
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
menu-circlecross-circle