Výstavbu řadových rodinných domů v Držovicích u Prostějova jsme zahájili v červenci 2021 na základě dodané dokumentace, kterou jsme převzali společně s pozemky od investora. O rok později dokončujeme. Ačkoliv se tento rok nesl ve znamení dynamických událostí počínaje další vlnou koronaviru, energetickou krizí, navyšováním cen většiny stavebních materiálů a prací, benzínu, nafty a konče válkou na Ukrajině, stavba se nám podařila dokončit za necelých 12 měsíců.
V březnu 2022 jsme zahájili výstavbu přízemních vil v lokalitě Na Výsluní v Letovicích. Letovice jsou malým městem na řece Svitavě, v malebné kopcovité krajině, s dominantou zámku, tyčícím se na kopci nad městem. Výborná dostupnost z Brna (přibližně 40 minut jízdy autem) z Letovic dělá atraktivní místo k bydlení v klidu a krásné přírodě.
Domy v pasivním standardu o obytné ploše 112 m² jsou ze tří stran zasypány v zemi, přední stranu domu tvoří prosklená stěna s hliníkovými rámy a posuvnými dveřmi. Vnitřní dispozice je tvořena centrálním obývacím pokojem s kuchyňským koutem, po jehož stranách jsou soukromé ložnice a koupelny.
Pokud vás některá z vil zaujala, ozvěte se nám prostřednictvím našeho odpovědního formuláře pro další informace ohledně jednotlivých domů a jejich dostupnosti.
V případě, že máte vlastní pozemek, a také vlastní projekt rodinného domu, kontaktujte nás ohledně předběžného rozpočtu a možností výstavby vašeho domu naším systémem ALPH.
Na úpatí Beskyd v Moravskoslezském kraji probíhá výstavba pasivního bungalovu o zastavěné ploše 217 m². Prefabrikovaná betonová konstrukce, která je vlastním výrobkem naší firmy, nejlépe splňuje požadavky pro zdravé a energeticky nenáročné moderní bydlení. Dům je navržen pro starší pár, který upřednostňuje bydlení v jednom podlaží, jehož dominantou je prostorný obývací pokoj s kuchyní, velkou prosklenou stěnou s posuvnými dveřmi s výstupem na zastřešenou terasu, která může být využívána celoročně. Stavba byla zahájena v průběhu března 2022 a s dokončením stavby na klíč se počítá v listopadu letošního roku. Systém ALPH je rychlý a přesný v detailech, umožňuje výstavbu jak typových, tak individuálních projektů, s parametry umožňujícími získání dotace Nová zelená úsporám až do výše 585 tis. Kč.
Pokud vás tento dům zaujal, kontaktujte nás pro další informace ohledně možné výstavby vašeho projektu.
Rodinný dům ALPH 190 si mnozí z vás vybírají i kvůli tomu, že se skvěle hodí do svažitého terénu. 262 m² zastavěné plochy a 53,5 m² terasy utváří dostatečný prostor pro až 5člennou rodinu, která může relaxovat na více místech. Aktuálně v Březnici probíhají dokončovací práce a dům se tak začíná velmi hezky vyjímat v okolí s nádherným výhledem do přírody.
V průběhu rozhodování se o svém budoucím domově může vyvstat otázka správné volby střechy. Možná už máte dávno svého favorita v podobě rovné, sedlové nebo třeba pultové či valbové. Jak se rozhodnout pro tu správnou variantu, pokud své rozhodnutí chcete mít podložené racionálním úsudkem? V tomto článku se podíváme blíže na 2 typy střech – na plochou a sedlovou. Navzájem si porovnáme jejich klady a zápory a možná vám tak pomůžeme najít ideální volbu právě pro vás.
Možná jste si i u vás v okolí všimli, že nejvíce oblíbeným řešením Čechů je právě sedlová střecha, kterou rodiny preferují i kvůli možnosti následného využití podkroví nebo půdního prostoru. Líbí se jim vzhledově a mnohdy ji volí také kvůli obavám, že jim do domu s rovnou střechou bude zatékat. S použitím kvalitních materiálů a při odborném provedení souvrství ploché střechy je ovšem riziko zatékání střechou velmi malé. System ALPH je totiž zárukou zdravého bydlení s použitím nejmodernějších technologií.
Dá se říci, že z energetického hlediska platí takové všeobecné pravidlo. Čím je konstrukce jednodušší, tím může být energeticky úspornější a tím pádem i ekologičtější. Jednodušší stavby mají totiž i snazší detaily napojení, izolování a menší objem. Pokud se na to podíváme z hlediska konstrukce střech, tak si v tomto ohledu mnohem lépe vede plochá střecha a poté střechy s malým sklonem od 0,5 do 20° stupňů.
Pro pasivní dům se daleko více hodí dvouplášťová rovná střecha, která tvoří menší ochlazovací plochu, a tím pádem je ekonomicky méně náročná nežli například střecha sedlová. Také má lepší odolnost v případě kalamitních přírodních podmínek. Mezi ty méně pozitivní stránky patří například fakt, že nelze opravit pouze část střechy, tak jako u střechy sedlové a údajně je také potřeba ji vyměnit kompletně. Na druhou stranu je možné plochou střechu využívat jako terasu či menší zahradu a mnohem snadněji na ni instalovat fotovoltaické panely, díky kterým můžete fungovat doopravdy nezávisle.
„Plochá střecha vám ušetří výdaje a poskytne třeba i zelenou terasu pro odpočinek.“
Dále je dobré vědět, že komplikovanost tvaru domu ovlivní i typ vhodné střechy. Proto doporučujeme odrazit se v tomto směru právě od osobních preferencí. Víte, že preferujete bungalovy jednoduchých tvarů? Dvoupodlažní domy? Možná sníte o netradičním projektu s mnoha místnostmi. Nebo již dávno máte rozestavěný projekt, který se nepodařilo včas dokončit. To vše je potřeba zvážit ještě před samotným rozhodnutím se. Všeobecně je vhodné opatřit komplikovanějším tvarům domů plochou střechu. U těch jednodušším si můžete dovolit více zvažovat z nabídky šikmých střech. Tou ekonomicky nejvýhodnější z šikmých je údajně střecha pultová. V ALPH jsme schopní vaši stavbu naplánovat doslova na míru. Vybírat tak můžete střechu plochou, pultovou nebo sedlovou.
+ ekonomičtější řešení
+ rychlé jednodušší provedení
+ lze z ní udělat obytný prostor např. terasu, balkon nebo střešní zahradu
+ lepší plocha pro umístění FVE panelů s důrazem na jejich účinnost
+ možnost vytvořit „zelenou střechu”, která brání přehřívání domu
+ lépe odolává kalamitním podmínkám
+ požární odolnost
+ využitelnost podkrovních prostorů
+ snazší výměna poškozené části krytiny
+ relativně nenáročná údržba
+ široký výběr střešní krytiny podle vašeho vkusu
- náročnější realizace
- potřeba dokonale provedené řemeslné práce
- hrozí vznik tepelných mostů
V mnoha nově zateplených domech nebo novostavbách se vůbec neřeší otázka vnitřního prostředí. Testy přitom ukazují, že v celé řadě domácností je většinu dne zvýšená koncentrace CO2 a často také nevyhovující vlhkost nebo teplota. V pasivním domě se vám ani jedno z toho stát nemůže a nemusíte pro to ani hnout prstem.
Asi každý z nás zná chvíle, kdy se v místnosti už nedá vydržet. Někdy kvůli vydýchanému vzduchu, kdy máme až pocit, že usínáme, jindy kvůli pachům, suchému vzduchu nebo nevyhovující teplotě. Všechny tyto faktory ovlivňují kvalitu našeho života, vytvářejí rušivé podněty či přímo způsobují zdravotní potíže.
Pasivní dům poskytuje vysoký teplotní komfort a o kvalitní vnitřní prostředí v něm pečuje systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Mnohdy se však na tento systém hledí jen z úhlu energetických zisků a z toho vycházející návratnosti systému. A přitom kvalita vnitřního prostředí se, jakožto faktor ovlivňující spokojenost, výkonnost i zdraví uživatelů, v konečném důsledku rovněž projevuje ekonomicky, i když nepřímo.
Existuje více studií přímého vlivu kvality vnitřního prostředí na výkonnost. Že jde o nezanedbatelná čísla, svědčí například data z průzkumů v USA. Při výzkumu se zvýšila kvalita vzduchu o 40 % a zvýšená výkonnost zaměstnanců o 5 % způsobila roční úspory přes 1000 $ na osobu.
Nutno podotknout, že odhady těchto úspor nezahrnují snížené náklady na zdravotní péči a sníženou absenci na pracovišti z důvodu zdravotních problémů. Návratnost investic do zlepšení vnitřního prostředí by pak činila méně než 2 roky.
V obytných budovách se projevuje navýšení kvality vnitřního prostředí obdobně. Mnohdy běžné bolení hlavy, únava nebo zhoršený spánek mají původ ve zvýšené koncentraci CO2, způsobené nedostatečným větráním.
Je paradoxní, že kvalita vnitřního prostředí je po provedení nekomplexních rekonstrukcí často horší než v původním stavu. Zejména u objektů s vyšší obsazeností, jako jsou například školy a školky totiž výrazně stoupá koncentrace oxidu uhličitého a stejně tak i dalších škodlivin. Větrání okny je nedostatečné a se stejnými problémy se potýkají i běžné novostavby.
Větrání s rekuperací tepla eliminuje teplotní rozdíly vznikající při větrání okny a dodává hygienicky potřebné množství čerstvého vzduchu o pokojové teplotě. Pachy a škodliviny jsou účinně odvětrávány a díky filtrům se v interiérech výrazně snižuje prašnost. Alergici zase ocení možnost filtrace pylu v kritickém období. Systém odvádí přebytečnou vlhkost z problematických míst (koupelna, kuchyně), čímž v těchto místnostech zabraňuje možnému vzniku plísní. Nedochází ani k nadměrnému vysoušení vzduchu přílišným větráním, protože vyměňováno je jen minimální potřebné množství vzduchu.
Minulou středu (8.12.) se na webu tyden.cz uskutečnil online chat, kde na otázky široké veřejnosti odpovídala obchodní manažerka divize Pasivních domů společnosti NWT, Ing. Ivana Fuksová.
Hlavním tématem online chatu byly pasivní domy. Řešila se například výstavba těchto domů, jejich úspornost, šetrnost k životnímu prostředí a v neposlední řadě také jejich cena.
Lidé tak měli možnost zeptat se na cokoliv, co je o pasivních domech zajímá. Online chat probíhal více než hodinu a bylo tedy dostatek času pro zodpovězení všech otázek. Všechny otázky a odpovědi si můžete přečíst níže, nebo po kliknutí na tlačítko.
DENMARK:
Vysvětlila byste mi pojem pasivní dům?
Ivana Fuksová:
Dobrý den, pasivní domy jsou podle normy definované jako budovy s roční měrnou potřebou tepla na vytápění nepřesahující 15 kWh/m2 a současně nemá u těchto budov celkové roční množství energie vynaložené na provoz budovy, tj. vytápění, ohřev TUV a el. spotřebiče překračovat 120 kWh/m2 za rok. Pokud si to převedeme do srozumitelného jazyka v podstatě se jedná se o dům, kde téměř nemusíte topit, protože využíváte všechny zdroje energie na maximum. Mám na mysli nejen energii ze slunce ale také energii vyzařovanou ze spotřebičů nebo z lidí - obyvatel domu. Zásadní jsou ale samozřejmě také stavební postupy a technologie použité v pasivní domě, podmínkou jsou např. stavební prvky a tepelné izolace s nízkým součinitelem prostupu tepla, vytápění z obnovitelných zdrojů a instalace řízeného větrání tzv. rekuperace ve všech obytných místnostech. V pasivních domech je příjemné a zdravé klima bez průvanu, prachu a plísní, přitom je jedná o bydlení s velmi nízkými náklady na vytápění.
GF:
Zajímáte se nějak vztah mezi bydlením a covidovou krizí?
Ivana Fuksová:
Asi jako všichni vidíme změny v celé společnosti vlivem covidové krize. Způsob bydlení byl téma zejména během lockdownu. Lidé si uvědomili, že na malém prostoru bez možnosti využití venkovního prostředí je velmi stresující a obtížné se udržet v pohodě a ve zdraví. Myslím, že většina z nás začala uvažovat o svých možnostech změny v bydlení a trávení času s rodinou...
DENMARK:
Jak souvisí udržitelný rozvoj s bydlením?
Ivana Fuksová:
Velmi úzce. Protože z různých konferencí, naposledy z nedávné v Glasgow zaznívá, že procento primární energie, která se spotřebovává v budovách na jejich provoz, vytápění a chlazení bohužel neklesá, jak by se dalo očekávat na základě různých prohlášení o snižování energie, ale pohybuje se stále kolem 50 % z celkové spotřeby energie v EU...
Marta z Ostravy:
Kolik se dá u pasivního baráku ušetřit za elektriku?
Ivana Fuksová:
Spotřeba energie je závislá samozřejmě na individuálních potřebách jednotlivce nebo rodiny. Pokud bychom uvažovali modelový příklad, kdy v pasivním domě v České republice využíváme aktivní výrobu tepla 2-3 týdny v roce, může úspora být až 80 %, tj. spotřeba elektřiny, plynu nebo dřeva. Pokud uvažujeme obytnou plochu domu 120 m2, ve které současná domácnost může utratit za vytápění 25-50 tis. Kč ročně, je pak roční úspora na energiích v pasivním domě významným plusem do rodinného rozpočtu.
Martin Z.:
Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je rozdíl v cenách mezi pořízením běžného a pasivního domu? (v případě, že mají stejnou metráž). Vyplatí se v dnešní době si pořizovat pasivní dům? Dá se říci, kdy se majiteli pasivního domu vrátí investice - díky ušetřené energii? Děkuji.
Ivana Fuksová:
Pořizovat si úspornější bydlení v pasivním domě se vyplatí v jakékoliv době, protože energie rostou stále a to bez ohledu na krizi energetickou nebo covidovou...
Pořizovací ceny moderního bydlení v domě v pasivním standardu jsou vyšší oproti běžné stavbě asi o 15-20 %. Nicméně od ledna 2022 jsou také přísnější požadavky na novostavby, co se týče energetické náročnosti, takže rozdíl nemusí být ani tak velký. A je zde také možnost na novostavby v pasivním standardu získat dotace, které mají právě motivovat a pomáhat lidem k dostupnějšímu bydlení v domech s nízkou spotřebou energie. Návratnost investic je závislá na mnoha faktorech jako je pořizovací cena, financování - výše hypotéky a výše splátky, zvolená technologie, cena energií, apod. Zde je právě na místě se zajímat o dotační programy financované EU..
Michaela z Říčan:
Dobrý den, do jaké míry lze na pasivní dům uplatnit program zelená úsporám? Je možné zažádat i zpětně po dostavění?
Ivana Fuksová:
V dotačním programu Nová zelenám úsporám, jsou nyní nastavené jednorázové dotace pro novostavby ve výši 200 000, 350 000 nebo 500 000 Kč podle dosažených energetických parametrů budovy. A také tam jsou další doplňkové dotace např. na projektovou dokumentaci, fotovoltaiku nebo využití dešťové vody jako užitkové - pro splachování, popř. bonusy za kombinaci nebo pro podporované kraje jako je Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský.
Žádat je možné před, v průběhu i po dokončení stavby. Elektronicky se do systému vkládají dokumenty a účetní doklady jako např. smlouvy, faktury, bankovní výpisy apod., kterými žadatel prokáže řádné dokončení realizace.
Uznatelné výdaje jsou od 1.1.2021, lhůta pro doložení dokumentů je u novostaveb 36 měsíců od akceptace žádosti, nejpozději však do 30.6.2025.
Štěpán T.:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak dlouho trvá výstavba pasivního domu? Potřebuji stavět, co nejdříve a rozhodujícím faktorem je u mě čas. Děkuji.
Ivana Fuksová:
Stavíme rodinné domy v různých stupních rozpracovanosti – hrubá uzavřená obálka (Shell and Core), k dokončení, na klíč. Pokud byste se rozhodl pro stavbu domu v pasivním standardu např. jen do fáze hrubé uzavřené obálky domu, sestavení hrubé stavby domu systémem ALPH trvá jen několik dní. Jak probíhá výroba a výstavba můžete shlédnou na našem webu www.alph.cz
Klienti, kteří se na nás obrací s požadavkem stavby pasivního domu naší technologií ALPH se nacházejí v různém stupni připravenosti. Záleží, zda již máte parcelu, na které chcete stavět, zda máte jasnou představu o domu, ve kterém chcete bydlet nebo máte již zpracovanou Architektonickou Studii, popř. kompletní projektovou dokumentaci pro stavební povolení (DSP) a územní rozhodnutí (DUR).
Na základě Vašich představ, které mohou vycházet z vybraného typového domu Vám vyhotovíme půdorysné řešení Vašeho budoucího domu, včetně online 3D modelu tj. Architektonickou Studii (1-1,5m.) popř. vizualizaci a samozřejmě předběžný položkový rozpočet výstavby. Po schválení Studie a rozpočtu domu se podepisuje smlouva o vyhotovení projektové dokumentace a pak také smlouva o dílo na realizaci domu.
Pro zpracování kompletní projektové dokumentace (DSP+DUR), vč. vyjádření DOSS (1,5-2m) Na naší straně probíhá příprava výroby panelů, tj. 3D model domu se předává do výrobního CAD systému a z něj se pak v našem výrobním závodě vylévají stěnové ŽB betonové panely včetně vnější izolace- grafitového PS a přípravy na elektroinstalaci (1-1,5m). Úprava terénu a základy domu (1m), realizace hrubé uzavřené stavby včetně střechy, oken, dveří, popř. schodiště 2-3 m. Vnitřní příčky a technické profese 1m, dokončovací práce, malby, vybavení 1,5m.
Standardně od podpisu smlouvy do 8 měsíců začínáme stavět a za dalších 8 měsíců se klienti stěhují. Jedná se samozřejmě o modelový případ bez ohledu na počasí nebo roční období ale jak jsem zmínila na začátku, zásadní urychlení realizace si může klient nastavit sám již ve fázi přípravy stavby....
Na konci září 2021 se v Brněnském hotelu Avanti uskutečnil již 18. ročník dvoudenní konference CAD fórum 2021.
Jedná se o setkání českých a slovenských konstruktérů, projektantů a manažerů, kteří řeší stejné výzvy ve svých oborech. Všichni tak měli příležitost vyměnit si své praktické zkušenosti mezi sebou, ať už se jednalo o strojírenství, stavebnictví, výrobní průmysl nebo BIM technologie.
Za společnost NWT a její divizi Pasivních domů se konference zúčastnil ředitel divize Ing. Karel Havlíček se svým týmem. "Konference pro nás byla velkým přínosem, jelikož doba jde stále kupředu a my chceme nadále zdokonalovat naše pracovní postupy, techniky i realizace", řekl Karel Havlíček.
Rádi bychom Vás informovali o tom, že zastupitelstvo města Kroměříže, na svém zasedání, schválilo podpis plánovací smlouvy.
Tímto korkem zabezpečilo budoucí bezproblémové fungování naší lokality z pohledu užívání komunikací a napojení na inženýrské sítě.
Rádi bychom tímto členům zastupitelstva poděkovali za vstřícné jednání.
Projekční a další práce na projektu intenzivně pokračují.
Děkujeme za Váš zájem o naši výstavbu.
V Letovicích nedaleko Svitav byla zahájena výstavba nových rodinných domů a bytů od architektonického ateliéru Menšík&Skrušný. Jednotlivé domy jsou rozděleny na samostatně stojící rodinné domy, řadové domy a byty v menších domech o třech bytových jednotkách.
Projekt vyhrál cenu odborné poroty v soutěži realitní projekt roku 2020 v Jihomoravském kraji. Více informací o projektu naleznete na níže uvedených webových stránkách.